AnasayfaHaberler

16.03.2019 Ege - Marmara - Akdeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı

16.3.2019 09:00:00
16.03.2019 Ege - Marmara - Akdeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı

      Ege-Marmara Baroları toplantısı Kırklareli Baromuzun ev sahipliğinde yapılmış olup, toplantıya Manisa Barosu adına yönetim kurulu üyesi Av. Ebru ELMAS katılmıştır. Toplantı sonunda katılımcı baroların imzası ile aşağıdaki metin kamuoyuna açıklanmıştır.

16 Mart 2019’da Kırklareli’nde Toplanan Ege - Marmara - Akdeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi:

      Biz aşağıda imzası bulunan Barolar; Avukatların adil yargılamanın ayrılmaz parçası olduğu, Avukatlara getirilen her türlü sınırlamanın özünde yurttaşın hak arama özgürlüğüne ve savunma hakkına getirilmiş bir kısıtlama olduğunu, bu nedenle yargının eşit süjeleri arasında ayrımcı bir yaklaşıma tabi tutulmasının kabul edilemez olduğunu, ülkemizde yargının şeffaflaşması, hak arama özgürlüğünün sağlanması ve adil yargılanma hakkının tesisi için avukatlara getirilmiş olan tüm kısıtlamaların kaldırılmasının bir zorunluluk olduğu bilinci ile;
 

1-) Başta ‘’yargılandığımız ya da tutuklandığımız için değil, yalnızca adil yargılanma ve savunma hakkımızı kullanamadığımız için açlık grevindeyiz’’ diyen tutuklu avukatlar olmak üzere tüm yurttaşların adil yargılanma ve savunma haklarının en temel insan haklarından olduğunu, herkes için her zaman bu hakların kullandırılmasının yargının en asli görevi olduğunu hatırlatıyoruz.

2-) Ortak çalışma alanlarımız olan Adliyelerin sahiplerinin biz avukatlar olduğu gerçeği ile eşit süjeler olarak adliye yönetimi ile ilgili karar alma süreçlerinde ve adalet komisyonlarında baroların yer alması zorunludur.

3-) Sayılarının ihtiyacın çok üzerinde, eğitim kalitesinin ise olması gerekenin çok altında bulunduğu herkesçe kabul edilen hukuk fakülteleri konusunda acilen bir düzenleme ihtiyacı bulunmaktadır. Başta profesör olmak üzere öğretim üyesi sayısı, akademik kadrolarının yeterliği yayınlanmış akademik eser ve bunlara yapılan atıflar gibi kriterlerin belirlenerek standartların altında olan hukuk fakültelerinin kapatılması, diğerlerinde ise öğrenci sayılarının istihdam ihtiyacı gözetilerek azaltılması ve hukuk fakültelerine girişte öngörülen yüzdelik dilimin, tıp fakülteleri için getirilen ölçüyle eşitlenmesi gerekmektedir.

4-) Toplantımıza misafir olarak katılan Bulgaristan’ın Burgas Barosu temsilcilerinin belirttikleri üzere, Bulgaristan’da avukatlığa kabul öncesinde 3 aşamalı bir sınav yapıldığı da göz önüne alınıp artık ülkemizde de bir an önce avukatlık sınavının getirilmesinin acil ve zorunlu olduğunu hatırlatıyor, getirilmesi düşünülen devlet sınavına halihazırda hukuk fakültesinde okuyan bütün öğrencilerin dahil edilmesini talep ediyoruz.

5-) Son dönemde avukatların şiddet eylemlerine maruz kaldığı, görev sırasında yahut bürolarında meslektaşlarımızın öldürüldüğü ya da yaralandığı eylemlerin hızla arttığı görülmektedir. Avukata yapılan saldırı bizzat yargı faaliyetine ve yurttaşın hak arama hürriyetine yapılan saldırıdır. Avukatın güvenliği adil yargılama ve savunma hakkının güvencesidir. Bugüne kadar yapılan ve bundan böyle yapılacak her türlü saldırıda biz imzası bulunan barolar olarak hiçbir ayrım gözetmeksizin ve nerede gerçekleşirse gerçekleşsin meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğimizi bildiririz. Avukatlara yapılan saldırılarda eylemin doğrudan tutuklama nedeni sayılmasını, bu konuda hakim ve savcıların gereken hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

6-) Başlangıçta yargılama hizmetinin alternatifi olmadığı söylenen ancak aşama aşama dava şartı haline getirilerek doğrudan devletin yargılama yetkisini devre dışı bırakan sözde alternatif çözüm yollarının adalete hizmet etmediği açıkça ortadadır. Kuruluş yasasında dahi adaleti değil menfaati öne çıkaran bir düzenlemeyi kabul etmiyoruz. İş yükü ve yargılama sürelerinin uzunluğu hakim sayısının yetersizliği gibi sebepler asla adaletten vazgeçmenin gerekçesi olamaz. Bu çerçevede son günlerde gündeme getirilen aile hukuku uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk, Uluslararası Sözleşmeler başta olmak üzere mevzuatımıza aykırıdır. Özellikle çözüm sürecinin gizli olması nedeniyle başta şiddet mağduru kadınların aleyhine sonuçlar doğurabilecek olup kabulü mümkün değildir.

7-) Adalet Bakanı'nın da simsar olarak nitelendirdiği ve vatandaşları da başvurmamaları konusunda uyardığı, halkın acılarından beslenen ve hak kayıplarına yol açan, kamu görevlisi ortaklarıyla birlikte suç örgütü gibi yapılanan hasar danışmanlık şirketlerinin be adliyelerimizin çevresinde mantar gibi türeyen arzuhalcilerin faaliyetlerine son verilmesi için gerekli yasal düzenlemeler acilen yapılarak vatandaşların hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Meslektaşlarımıza ve kamuoyunun dikkatine saygılarımızla duyurulur.

 

 

ADANA BAROSU

AFYONKARAHİSAR BAROSU

ANKARA BAROSU

ANTALYA BAROSU

AYDIN BAROSU

BALIKESİR BAROSU

BURDUR BAROSU

BURSA BAROSU

ÇANAKKALE BAROSU

DENİZLİ BAROSU

GAZİANTEP BAROSU

HATAY BAROSU

ISPARTA BAROSU

İSTANBUL BAROSU

İZMİR BAROSU

KIRKLARELİ BAROSU

KOCAELİ BAROSU

KÜTAHYA BAROSU

MANİSA BAROSU

MERSİN BAROSU

MUĞLA BAROSU

SAKARYA BAROSU

TEKİRDAĞ BAROSU

UŞAK BAROSU

YALOVA BAROSU

 

 

Fotoğraf Galerisi